Breaking Down The Battle In The Big Horns | Big Horn Radio Network | Wyoming

Breaking Down The Battle In The Big Horns

Written by on December 15, 2022

The annual Battle In The Big Horns is here.

16 schools in 3 different classes and 2 states.

27 ranked wrestlers from the five 2A schools, Lovell, Moorcroft, Newcastle/Upton, Thermopolis, and Wind River.

59 ranked wrestlers from the nine 3A schools, Worland, Buffalo, Cody, Lander, Powell, Rawlins, Riveron, Torrington, and Pinedale

6 ranked wrestlers from the single 4A school, Kelly Walsh and Rock Springs the other 4A school sending its JV team.

The lone South Dakota school Rapid City Christian is not sanctioned by the WHSAA.

92 Wyoming High School Wrestling Ranked Wrestlers are scheduled to compete at the 2022 Battle in the Big Horns.

In 2A Moorcroft is ranked 2nd and Wind River is ranked 6th.

2A Rankings

1 – Kemmerer

2 – Moorcroft

3 – Niobrara County

4 – Cokeville

5 – Saratoga

6 – Wind River/Big Piney

In 3A Cody is ranked 2nd and Lander is tied with Rawlins for 6th.

3A Rankings

1 -Green River

2 – Cody

3 – Douglas

4 – Evanston

5 – Pinedale

6 – Lander/Rawlins

4A Rankings

1 – Thunder Basin

2 – Sheridan

3 – Natrona County

4 – Star Valley

5 – Central

6 – East

There are 7 returning State Champions scheduled to compete.

These are teams and wrestlers that are scheduled to compete in the weight classes provided, this is all subject to change and is intended to inform.

The Girl’s season is just underway and rankings are not available.

Class – Rank – School – Name – Year – Accomplishments

106 lb class:

2A – 5th – Wind River –  Cale Pfister – Sophomore

2A – 6th – Moorcroft – Kade Haynes – Sophomore

3A – 1st – Newcastle/Upton – Haven Veana – Sophomore

3A – 3rd – Cody – Kannon Grant – Freshman

3A – 4th – Powell – Wyatt Nicholson – Sophomore

3A – 5th – Powell – Gabriel Whiting – Freshman

3A – 6th – Rawlins – Noah Flores – Freshman

4A – 4th – Kelly Walsh – Dylan Sorenson – Sophomore

113 lb class:

2A – 1st – Moorcroft – Dayne Humes – Sophomore – 2022 2A 106 lb weight class State Champion

2A – 7th – Wind River – Landon Rhyne – Freshman

3A – 1st – Lander – Coaltyn Laird – Junior – 2022 3A 106 lb weight class State Champion

3A – 3rd – Powell – Weston Thomas – Senior

3A – 5th – Torrington – Tyler Nicolay – Sophomore

3A – 6th – Cody – William Wood – Freshman

120 lb class:

2A – 2nd – Moorcroft – Braydnn Terry – Sophomore – 2022 2A 113 lb weight class State Runner-Up

3A – 1st – Cody – Ty Peterson – Junior

3A – 2nd – Pinedale – Ryan Nutt – Sophomore – 2022 3A 106 lb weight class State 4th Place

3A – 5th – Newcastle/Upton – Jackson East – Sophomore

3A – 6th – Worland – Wyatt Dickenson – Junior

3A – 7th – Rawlins – Adrian Trujillo – Junior

126 lb class:

2A – 3rd – Wind River – Aidan Ruby – Junior – 2022 120 lb weight class State 3rd Place

2A – 6th – Wind River – KC Gibson – Senior

2A – 7th – Moorcroft – Shane Hannah – Junior

3A – 1st – Cody – Trey Smith – Sophomore – 2022 113 lb weight class State Champion

3A – 3rd – Rawlins – Zach Covola – Junior – 2022 126 lb weight class State 3rd Place

3A – 5th – Worland – Kobe Swain – Senior

3A – 6th – Pinedale – Garrett Madole – Sophomore – 2022 120 lb weight class State 3rd Place

4A – 7th – Kelly Walsh – Luis Vasquez – Sophomore

132 lb class:

2A – 3rd – Moorcroft – Trenton Gray – Sophomore – 2022 126 lb weight class State 4th Place

2A – 4th – Thermopolis – Will Ward – Sophomore

3A – 1st – Pinedale – Jake Hammer – Junior – 2022 126 lb weight class State Runner-Up

3A – 2nd – Cody – Taylor Baggs – Junior – 2022 113 lb weight class State 3rd Place

3A – 6th – Worland – Daniel Casdorph – Sophomore

3A – 7th – Powell – Patrick Haney – Sophomore

138 lb class:

2A – 4th – Moorcroft – Wyatt Cook – Junior

2A  – 7th – Thermopolis – Colter Price – Sophomore

3A – 3rd – Rawlins – Brayden Torstenbo – Sophomore

3A – 5th – Lander – Hunter Smith-Valarde – Junior

3A – 6th – Buffalo – Colson Myers – Junior

3A – 7th – Powell – Vincent Timmons – Senior

4A – 2nd – Kelly Walsh – Jerred Smith – Sophomore

4A – 5th – Kelly Walsh – Treyson Davilla – Senior

145 lb class:

2A – 5th – Moorcroft – Trenton Sheehan – Junior

3A – 2nd – Worland – Ross Goncalves – Senior – 2022 132 lb weight class State 3rd Place

3A – 4th – Cody – Micah Grant – Junior

3A – 5th – Pinedale – Ethan Kemp – Senior

3A – 6th – Pinedale – Dustin Larsen – Junior

4A – Kelly Walsh – Jack Wilson – Senior

152 lb class:

2A – 4th – Thermopolis – Brody Sorensen – Sophomore – 2022 152 lb weight class State 4th Place

2A – 7th – Moorcroft – Dakota Tobin – Senior

3A – 2nd – Rawlins – Sage Lonn – Junior

3A – 4th – Pinedale – Garrette Haley – Sophomore

3A – 6th – Worland – Tillman Burns – Sophomore

160 lb class:

2A – 1st – Thermopolis – Roedy Farrell – Senior – 2022 160 lb weight class State Champion

2A – 2nd – Moorcroft – Chris Boardman – Senior

2A – 6th – Wind River – IsaccGardner – Junior

3A – 2nd – Cody – Jackson Wood – Senior – 2022 152lb weight class State 3rd Place

3A – 3rd – Rawlins – Ezra Archuleta – Junior

3A – 4th – Lander – Gabrial Harris – Senior

3A – 7th – Worland – Dawson Utterback – Junior

4A – 6th – Kelly Walsh – Gabe LeDoux – Senior

170 lb class:

2A – 3rd – Moorcroft – Wyatt Allred – Junior

2A – 6th – Wind River – Blake Snyder – Junior

3A – 1st – Cody – Dylan Campbell – Senior – 2022 170lb weight class State 3rd Place

3A – 2nd – Buffalo – Hazen Camino – Junior

3A – 3rd – Rawlins – Josh Smith – Senior

3A – 6th – Powell – Lannon Brazelton – Senior

3A – 7th – Torrington – Bryce Hager – Junior

182 lb class:

2A – 6th – Moorcroft – James long – Senior

3A – 1st – Cody – Grayson Beudrie – Senior – 2022 182 lb weight class State Champion

3A – 3rd – Buffalo – Blake Bell – Senior

3A – 6th – Worland – Ethene Burns – Sophomore

3A – 7th – Torrington – Matthew Hellus – Senior

195 lb class:

2A – 2nd – Lovell – Zane Collins – Senior – 2022 195 lb weight class State Champion

2A – 5th – Lovell – Curtis Miller – Senior

3A – 1st – Buffalo Lance Rabel – Junior

3A – 2nd – Powell – Jimmy Dees – Junior

3A – 5th – Newcastle/Upton – Jacob Prell – Senior

3A – 6th – Worland – Nate Harper – Senior

3A – 7th – Powell – Jonathan Harms – Junior

220 lb class:

2A – 1st – Wind River – Tucker Jensen – Senior – 2022 220 lb weight class State Champion

2A – 2nd – Lovell – James Love – Junior – 2022 220 lb weight class State Runner-Up

3A – 1st – Powell – Stetson Davis – Junior

3A – 2nd – Cody – Jace Grant – Senior – 2022 195 lb weight class State Runner-Up

3A – 3rd – Riverton – Ryan Watson – Junior – 2022 220 lb weight class State 4th Place

3A – 6th – Riverton – Zaryc Prosser – Junior

3A – 7th – Worland – Noa Vega – Senior

HWT class: 

2A – 2nd – Lovell – Rosendo Garcia – Junior – 2022 HWT class State Runner-Up

2A – 3rd – Moorcroft – Oliver Gorsuch – Sophomore

3A – 1st – Lander – Cody Cunningham – Senior – 2022 HWT class State Runner-Up

3A – 5th – Powell – Doug Bettget – Sophomore

3A – 7th – Newcastle/Upton – Heath Henkle – Senior

Moorcroft has the most ranked wrestlers with 12, Cody has 10 ranked wrestlers, and Worland and Powell each have 9 ranked wrestlers.

Rankings provided by the website Wyowrestling.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[There are no radio stations in the database]