Class 3A & 4A Regional Tournament Pairings

Written by on March 1, 2020

CLASS 3A AND CLASS 4A BASKETBALL’S REGULAR SEASON ENDED OVER THE WEEKEND. WITH THE PLAYOFFS BEGINNING THURSDAY THE REGIONAL TOURNAMENT BRACKETS FOR CLASSES 3A AND 4A HAVE BEEN RELEASED.

THE CODY BASKETBALL TEAMS WILL BE MAKING THE TRIP DOWN TO EVANSTON FOR THE 4A WEST TOURNAMENT. THE CODY FILLIES WILL ENTER THE TOURNAMENT AS THE NUMBER 4 SEED, OUT OF THE NORTHWEST QUADRANT, AND TAKE ON GREEN RIVER IN THE FIRST ROUND. MEANWHILE, THE CODY BRONCS WILL BE MATCHED-UP WITH THE HOST TEAM, EVANSTON, IN ROUND 1.

HERE IS A LOOK AT THE WEST REGIONAL GIRLS TOURNAMENT BRACKETS FOR CLASS 4A AND CLASS 3A AS WELL AS THE 3A EAST BRACKET.

4A WEST REGIONAL – Evanston (High School & Middle School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: (NW-1) Kelly Walsh vs. (SW-4) Jackson, 9 a.m.

Game 2: (SW-2) Star Valley vs. (NW-3) Riverton, 10:30 a.m.

Game 3: (SW-1) Green River vs. (NW-4) Cody, 3:30 p.m.

Game 4: (NW-2) Rock Springs vs. (SW-3) Evanston, 5 p.m.

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m.

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 10:30 a.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3:30 p.m.

Game 6: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 5 p.m.

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Winner Game 8 vs. Loser Game 6, 10 a.m.

Game 11: Winner Game 9 vs. Loser Game 5, 8:30 a.m.

Game 12: Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 3 p.m. – 3rd Place Game (Evanston Middle School)

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 3 p.m. – Championship Game

 

3A WEST REGIONAL – Lyman (High School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: (SW-1) Mountain View vs. (NW-4) Powell, 9 a.m.

Game 2: (NW-2) Lander vs. (SW-3) Pinedale, 10:30 a.m.

Game 3: (NW-1) Worland vs. (SW-4) Big Piney, 4 p.m.

Game 4: (SW-2) Lyman vs. (NW-3) Lovell, 7 p.m.

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m.

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 12 p.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 4 p.m.

Game 6: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 5:30 p.m.

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Winner Game 8 vs. Loser Game 6, 9:30 a.m.

Game 11: Winner Game 9 vs. Loser Game 5, 8 a.m.

Game 12: Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 2:30 p.m. – 3rd Place Game

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 5:30 p.m. – Championship Game

 

3A EAST REGIONAL – Newcastle (High School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: (NE-2) Newcastle vs. (SE-3) Wheatland, 8:30 a.m.

Game 2: (SE-1) Rawlins vs. (NE-4) Buffalo, 10 a.m.

Game 3: (SE-2) Torrington vs. (NE-3) Thermopolis, 3 p.m.

Game 4: (NE-1) Douglas vs. (SE-4) Burns, 4:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 8:30 a.m.

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 10 a.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m.

Game 6: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 4:30 p.m.

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Winner Game 8 vs. Loser Game 6, 10 a.m.

Game 11: Winner Game 9 vs. Loser Game 5, 8:30 a.m.

Game 12: Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 3 p.m. – 3rd Place Game

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 6 p.m. – Championship Game

 

HERE IS A LOOK AT THE WEST REGIONAL BOYS TOURANMENT BRACKETS FOR CLASS 4A AND CLASS 3A AS WELL AS THE 3A EAST BRACKET.

 

4A WEST REGIONAL – Evanston (High School & Middle School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: (SW-1) Star Valley vs. (NW-4) Riverton, 12 p.m.

Game 2: (NW-2) Rock Springs vs. (SW-3) Green River, 1:30 p.m.

Game 3: (SW-2) Evanston vs. (NW-3) Cody, 6:30 p.m.

Game 4: (NW-1) Kelly Walsh vs. (SW-4) Jackson, 8 p.m.

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1:30 p.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:30 p.m.

Game 6: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m.

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Winner Game 8 vs. Loser Game 6, 1 p.m.

Game 11: Winner Game 9 vs. Loser Game 5, 11:30 a.m.

Game 12: Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 4:30 p.m. – 3rd Place Game (Middle School)

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m. – Championship Game

 

3A WEST REGIONAL – Lyman (High School)

*Lander wins coin flip with Worland for NW top seed

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: (SW-2) Big Piney vs. (NW-3) Powell, 10:30 a.m.

Game 2: (NW-1) Lander vs. (SW-4) Pinedale, 2 p.m.

Game 3: (SW-1) Mountain View vs. (NW-4) Lovell, 5:30 p.m.

Game 4: (NW-2) Lyman vs. (SW-3) Worland, 8:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10:30 a.m.

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 2 p.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7 p.m.

Game 6: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8:30 p.m.

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Winner Game 8 vs. Loser Game 6, 12:30 p.m.

Game 11: Winner Game 9 vs. Loser Game 5, 11 a.m.

Game 12: Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 4 p.m. – 3rd Place Game

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m. – Championship Game

 

3A EAST REGIONAL – Newcastle (High School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: (NE-2) Douglas vs. (SE-3) Torrington, 11:30 a.m.

Game 2: (SE-1) Wheatland vs. (NE-4) Newcastle, 1 p.m.

Game 3: (SE-2) Rawlins vs. (NE-3) Thermopolis, 6 p.m.

Game 4: (NE-1) Buffalo vs. (SE-4) Burns, 7:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11:30 a.m.

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6 p.m.

Game 6: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7:30 p.m.

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Winner Game 8 vs. Loser Game 6, 1 p.m.

Game 11: Winner Game 9 vs. Loser Game 5, 11:30 a.m.

Game 12: Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 4:30 p.m. – 3rd Place Game

Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7:30 p.m. – Championship Game


Current track
Title
Artist